Yediğinizde Şişkinlik ve Yağlanma Yapacak 5 Yiyecek Türü

Günümüzde birçok insan, yoğun bir hayat temposuna sahip. Durum böyle olunca birçoğumuz, yemek tercihlerimizi hazır ve pratik gıdalardan yana kullanıyoruz. Bol miktarda şeker ve yağ içeren bu gıdalar, uzun vadede iç organlarda yağlanmaya dolayısıyla da şişkinliğe ve yağlı bir karın bölgesine neden olabiliyor. Eğer siz de vücudunuzdaki şişkinlikten kurtulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte düz bir karın için bir an önce vazgeçmeniz gereken 5 yiyecek türü!

1. Rafine şeker içeren yiyecekler

Mısır gevreği, çikolata, atıştırmalık ve hatta granola barlar… Saydığımız tüm bu yiyecekler, yüksek miktarda rafine şeker içeriyor. Yüksek miktarda şeker tüketimi ise iç organlarda yağlanmaya neden olabiliyor. Haliyle düz bir karna sahip olmak da anca bir hayal olarak kalıyor. Rafine şeker içeren yiyeceklere alternatif olarak yulaf, kuru yemiş, sebze ya da meyve tüketebilir, şekerin yarattığı şişkinliği en aza indirebilirsiniz.

2. Rafine karbonhidrat içeren yiyecekler

Makarna, pirinç ve beyaz ekmek… Hepimiz bu yiyeceklerin vücudumuza olan etkilerini biliyoruz. Rafine karbonhidratlar; vücudunuzun yağlanmasına, dolayısıyla karnınızın tıpkı bir balon gibi şişmesine neden oluyor. Eğer şişkinlik yaşamak istemiyorsanız tam tahıllı ekmekler ve makarnalar tercih edebilirsiniz. Ek olarak pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketmek, yine şişkinliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

3. Trans yağ içeren yiyecekler

Kurabiyeler, bisküviler, çikolatalar, cipsler ve kızartmalar… Tüm bu trans yağ içeren yiyecekler, vücudunuzun şişmesine ve yağlanmasına neden oluyor. Özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olan bu yiyecekler, düz bir karna sahip olmanızın önündeki en büyük engellerden yalnızca biri.

4. Fast-food

Birçok insan, fast-food yiyeceklere “Hamburger dediğin şey köfte ve ekmekten oluşuyor, en kötü ne olabilir ki?” düşüncesiyle yaklaşıyor. Yapılan araştırmalarsa tam tersini gösteriyor! Fast-food yiyecekler, köfte ve ekmekten ya da sosis ve ekmekten oluşsa bile yüksek miktarda yağ içeriyor. Ek olarak sebze tükettiğimizde sindirim sistemimizin düzenlendiğini biliyoruz. Patates kızartması dışında neredeyse hiç sebze içermeyen fast-food yiyecekler, sindirim problemlerine dolayısıyla da şişkinliğe neden olabiliyor.

1. Fruktoz içeren yiyecekler

Marketlerden satın aldığımız birçok paketli ürün, fruktoz ve rafine şeker içerir. Dünya Sağlık Örgütü, gün içerisinde maksimum 50 gram şeker tüketilmesini öneriyor. Yani satın aldığınız herhangi bir paketli gıda, bu limiti aşmanıza neden olabiliyor. Bir kutu kola, birkaç kaşık reçel ya da çeşitli atıştırmalıklar; fazla tüketildiği takdirde hazımsızlığa, dolayısıyla da şişkinliğe neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir