Uçak, Tren veya Otomobille Taşınan En Garip 10 Kargo

Birçok nedenden dolayı, kargo yüzyıllar boyunca dünya çapında ileri ve geri taşınmaktadır. Taşınan öğelerin çoğu çok önemlidir veya en azından günlük yaşam için faydalıdır. Modern dünyamızda, ülkemize özgü olmayan birçok ürünü kullanmaya ve tüketmeye alışkın olduk.

Aynı şey dünyadaki ülkeler için de geçerli. Bir günde, bir ülkeden kıyafetler giyebilir, başka bir ülkeden yemek yiyebilir ve başka bir ulusta yerleşik elektronikler kullanabilirsiniz. Artık bu konuda iki kere düşünmüyoruz.

Bununla birlikte, bu birçok öğe arasında tuhaf, garip, son derece değerli veya sadece garip olan bazılarını keşfettik. Uçak, tren, otomobil (veya vagon treni) tarafından taşınan en garip 10 yükün bir listesini keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Kutsal Kase

Efsane doğruysa, tüm zamanların en kutsal ve en paha biçilmez yükü, Şövalyeler Templar’ın 12. yüzyılda Kutsal Kase’yi deniz yoluyla İngiltere’ye taşıdığı zaman olurdu.

Kutsal Kâse’nin İsa’nın son akşam yemeğinde içtiği bardak olduğu söylenir ve daha sonra Arimathea Joseph tarafından çarmıha gerilmesiyle Mesih’in kanını yakalamak için kullanılır. Bazıları kupanın İngiltere’deki Glastonbury’de bir yerde saklandığını söylüyor. Efsane, ondan içerseniz, size sonsuz gençlik verecek!24

2. Hitler’i yeni bir hayata taşımak?

Ya kendinizi birkaç gün önce öldüğü söylenen birini taşırken bulursanız? Alman denizaltısı U-530 komutanının II.Dünya Savaşı’ndan hemen sonra kendini tam olarak bu konumda bulduğu iddia ediliyor. Bazıları gizlice Adolf Hitler’i ve yeni karısını Güney Amerika’ya taşıdığını söylüyor!

Bu biraz harika görünse de, dikkate alınması gereken bazı garip gerçekler var. Birincisi, Hitler ve karısının cesetleri hiçbir zaman bulunamadı. Ayrıca, kaptan ve mürettebatı, tarafsız İspanyollar orijinal konumlarından bir günden daha az olduğunda Arjantin’de teslim olmak için neden binlerce mil yol kat ettiler? Neden Arjantin’e ulaşmak için olması gerekenden iki kat daha uzun sürdü?

Daha sonra bazı ünlü Nazilerin savaşın sonunda “Ölüm Meleği” olarak bilinen Yüzbaşı Josef Mengele gibi Güney Amerika’ya yaptığı kanıtlandı.

Hitler, o günlerin geri kalanını Güney Amerika’da yaşayan gizli kargo muydu?

3. En ölümcül kargo?

Bazı yükler sadece garip ve istenmeyen değil … ama ölümcül. 14. yüzyılda Uzak Doğu’dan ticaret gemileri, Bubonik veba ile enfekte pire taşıyan siyah sıçanlarla Avrupa’ya gelmeye başladı.

Yakında tüm Avrupa’yı yıkıcı bir etkiyle süpürdü. Kara Ölüm olarak bilinecekti. Tamamlandığında, Avrupa nüfusunun yaklaşık% 50’sini öldürmüş ve dünya nüfusunu yaklaşık 125 milyon kişi azaltmıştı.

Bubonic veba bugün hala dünyayı rahatsız ediyor. Ekim 2017’de Madagaskar’da yaklaşık 170 kişiyi öldürdü ve binlerce kişiyi enfekte etti.22

4. Hareket eden bir uçaktan bir tank atalım!

Araç taşıyan askeri kargo uçakları alışılmadık bir şey değildir, ancak bir tank taşıma kabiliyetine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’ndan M22 Locust gibi hafif bir tane bile yedi tonun üzerinde ve 12 feet uzunluğundaydı. Ama o kadar hafif zırhlıydı ve öyle küçük bir silahı vardı ki, savaşta neredeyse işe yaramazdı.

Amerikalılar 1960’ların sonunda M551 Sheridan Havadan Saldırı Aracı ile sorunu yeniden ele aldılar. Hafif alüminyum zırh ve standart mermi veya füze ateşleyebilen kompakt bir ana silah olmasına rağmen, tank bir M22 Locust’un ağırlığının üç katı (15 ton) ve uzunluğunun yaklaşık iki katı (20 feet) idi.

Daha kolay konuşlandırılabilmesi için, 10 feet’in altındaki bir yükseklikte düşük hızda uçan nakliye uçaklarının arkasına düşürülecek şekilde tasarlanmıştır. Tank, özel olarak tasarlanmış bir palet üzerindeydi ve bir oluk yardımı ile durmak için kaydırıldı.

Tank mürettebatı başka bir nakliye uçağından paraşütlendi. Bir kez yerdeyken, tanklarına gitmek zorunda kaldılar.

Sistem beceriksizdi. Genellikle, inişin etkisi nedeniyle tank kullanılamaz. Topun aşırı karmaşık ve güvenilir olmadığı için tankın kendisi etkisizdi. Hızlı bir şekilde ön hat hizmetinden kaldırıldı.21

5. Bir uzay gemisinin taşınması

NASA, 40 yıl boyunca, yoğun şekilde dönüştürülmüş Boeing 747 jetlinerlerinin üzerine 165.000 kiloluk mekik kulübeleri bağladı. Başlangıçta, yüksek irtifalarda onlardan bir test uzay mekiği serbest bırakarak ve yeryüzüne geri kaymasına izin vererek aerodinamik testler yapmaktı.

Bu testler tamamlandıktan sonra, kariyerinin geri kalanı için, bu dev 747’ler NASA’nın kullandığı birkaç fırlatma sahası ve Florida’daki Merritt Adası’ndaki iniş tesisi arasında beş operasyonel mekânı feribot etmek için kullanıldı.

6. büyük patlama

Ordunun uçakta nükleer bomba taşımanın ve bir an önce düşmanlarına düşürmekle tehdit etmenin mükemmel bir mantıklı olduğunu düşünmesi garip değil mi?

Bu nükleer caydırıcı olarak bilinir, ancak yıllar boyunca kaç uçağın kaybolduğunu veya kazayla yok edildiğini düşünmek gerçekten iyi bir fikir midir? Sonra yine, uçaklar inanılmaz derecede güvenli bir ulaşım şeklidir. Amerikan nükleer silahlı bombardıman uçağı B-52 Stratofortress, 75.757 uçuş saatinde sadece bir tanesinin ciddi bir aksilik oranına sahip. Bu, bir B-52’nin sürekli uçabilmesi durumunda ciddi bir kaza geçirmeden 8,6 yıl önce olacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, B-52 anakara Amerika, İspanya, Grönland ve Hint Okyanusu’nda çöktü. Birkaç kez o sırada nükleer silah taşıyorlardı.19

7. Balık yağıyor!

Bir uçakta bin canlı balık taşımaktan daha tuhaf olan nedir? Sadece bir göl üzerinde uçuyor ve hepsini havadan suya düşürüyor olabilir! Utah Yaban Hayatı Kaynakları Bölümü, Boulder Dağı’ndaki göllerini yeniden doldurmak için alabalığı bu şekilde bıraktığında 2018’de olan buydu.

Yetkililer, bunu balıklar için yapmanın en az stresli yolu olduğunu ve hayatta kalma oranının% 95’e yakın olduğunu iddia etti. Başka bir deyişle, sadece% 5 yüksek hızdaki düşüşten yukarı çıkamamıştır!

Ama güvenli mi?

Nükleer enerji santrallerinin kullanılmış yakıt çubuklarını atması gerektiğinde, bunu genellikle trenle imha için bir yeniden işleme tesisine göndererek yaparlar. Bu son derece radyoaktif malzeme, yüksek hızlı darbeler, aşırı sıcaklık yangınları, depremler, seller ve kasırgalarda hayatta kalmak için tasarlanmış kalın, yüksek kaliteli çelik kaplarda taşınır.

Bugüne kadar, ciddi bir olay olmadan 3.000’den fazla kullanılmış nükleer yakıt sevkiyatı yapıldı (sadece ABD’de). Ancak bu malzemenin geniş alanları on yıllardır kirletme kabiliyetine sahip olması, yine de, çoğu insanı, özellikle nüfuslu alanlarda dolaştığı için, gergin hale getiren bir kargo.17

9. Demiryolunun büyük tabancası

Demiryollarında bugüne kadar taşınan en büyük şeylerden biri, II. Dünya Savaşı’nın Nazi Ağır Gustaf demiryolu silahıydı. Savaş sırasında Avrupa’nın demiryolu ağında dolaştı ve onunla ilgili her şey çok büyüktü.

1.350 ton ağırlığında, 155 feet uzunluğundaydı ve bir kez kurulduğunda, onu çalıştırmak 500’den fazla erkeği aldı. Sadece 45 dakikada bir ateş edebilir ve 30 mil uzaklığa kadar 7 tonluk bir mermi ateşleyebilir.

Daha büyük bir versiyon planlandı, ancak bir İngiliz bomba baskını sırasında yapım aşamasında hasar gördü ve proje terk edildi.16

10. Tankınızı dinozor kalıntıları ile doldurun?

Trenler ve gemiler genellikle düşündüğünüzde çok tuhaf bir kargo olan büyük miktarlarda petrol, kömür veya doğal gaz taşırlar. Bütün bunlar fosil yakıttır ve bu nedenle zaman zaman dinozor ile birlikte tarih öncesi bitkiler, ormanlar ve mikroorganizmalardan yapılır!

Bunların hepsi milyonlarca yıl boyunca yoğun ısı ve basınç kombinasyonu ile yaratıldı; bunların bazıları 650 milyon yıl öncesine dayanıyor! Daha sonra yüzlerce metre aşağıda yüzeye çıkarılır veya pompalanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir