Farklı Ülkelerde Yaptığınızda Utanmanıza Neden Olabilecek 9 Davranış

Biliyorsunuz ki her ülke, kendine has bir kültüre sahip. Durum böyle olunca kendi ülkemizde rahatlıkla yaptığımız davranışlar, diğer ülkelerde pek de hoş karşılanmayabiliyor. Farklı bir ülkeye seyahat ettiğinizde ayıplanmanıza neden olabilecek en ilginç davranışları sizler için yazdık. İşte seyahat etmeyi seven herkesin aklının bir köşesine yazması gereken birbirinden farklı ülkeler ve ilginç görgü kuralları…

9- Singapur’da kuşları beslemek

SONY DSC

Singapur sınırları içerisinde kuşları beslemek ya da halka açık alanda sakız çiğnemek isterseniz yüklü miktarda para cezalarını da göze almanız gerekiyor.

8- Bulgaristan ve Arnavutluk’ta kafanızı yukarı aşağı sallamak

Biliyorsunuz ki birçok ülkede kafayı yukarı ve aşağı sallamak, “Hayır” anlamına gelir ancak Arnavutluk ve Bulgaristan’da durum tam tersi! Yani biriyle iletişim kurarken beden dilinize ve mimiklerinize dikkat etmeniz şart.

7- Hollanda’da bisiklet yolundan yürümek

Biliyorsunuz ki bisiklet kullanımı Hollanda’da oldukça yaygın. Dolayısıyla yürümek için yaya yolunu yerine bisiklet yolunu tercih ettiğinizde sonuçları pek de hoş olmuyor.

6- Avustralya’da sıraya kaynak yapmak

Eğer Avustralya ya da İngiltere’deyseniz sıraya kaynak yapmanız hiç ama hiç hoş karşılanmayacaktır.

5- Birleşik Arap Emirlikleri’nde başkasının fotoğrafını izinsiz bir şekilde çekmek

Eğer bir arkadaşınızın ya da tanımadığınız bir yabancının fotoğrafını izinsiz bir şekilde çekiyorsanız (Siz manzarayı çekmek isterken bir yabancı kareye dahil olmuş olabilir) bu durum büyük bir suç teşkil ediyor. Hatta öylesine ciddi bir suç ki çektiğiniz fotoğrafı sosyal medyada paylaşmak, 6 ay hapis cezasıyla ya da 136 bin 130 dolarlık bir cezayla sonuçlanabiliyor.

4- Hindistan’da karşı cinsten bir insana dokunmak

Eğer Hindistan’da karşı cinse herhangi bir şekilde dokunursanız bunun için cezalandırılırsınız.

3- Yunanistan’da el sallamak

Yunanistan sınırları içerisinde el sallamak, bir tür merhabadansa “Yok, ben almayayım…” anlamına geliyor ve hoş karşılanmıyor.

2- Fransa’da hesabı bölüşmek

Fransa sınırları içerisinde hesabı bölüşmek, pek de hoş karşılanmaz. Hatta Fransızların büyük bir çoğunluğu parayla ilgili konuşmayı sevmez, bu nedenle uzun hesap kavgalarından da hiç haz etmezler. Tabii büyük bir grup olarak gittiyseniz hesabı bölüşmenizde hiçbir sıkıntı yok!

1- Japonya’da bahşiş bırakmak

Japonya sınırları içerisinde bahşiş bırakmak, hoş görülmeyen bir davranış. Hatta adisyonların sonunda garsonların maaşını tam aldığını, dolayısıyla bahşişe ihtiyaçları olmadığını belirten notlar görmek de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir