Oynamanız Gereken 10 Harika Masa Oyunu!

Sizler için en iyi 10 kutu oyunu listesi hazırladık! Aşağıda listelediğimiz oyunların hiçbiri Monopoly gibi günlerce sürmüyor ya da 5 yaşındaki kardeşinizin sadece şansıyla sizi yenmesiyle depresyona sürüklemiyor. Aynı zamanda satranç gibi de zihinsel yorgunluk yaratmıyor.

Tüm bu oyunlar bol eğlence vaat ederken, kolay kurallar ve hızlı bir akışla karşımıza geliyor. Yurt dışında popüler olduklarını, çok sattıklarını ve bol ödül aldıklarını söylememize gerek bile yok sanırım.

Bu listeyi hazırlarken daha çok ülkemizde Türkçesi yayımlanmış oyunları seçmeye özen gösterdik. Dünyadaki tüm kutu oyunlarını değerlendirmeye alsaydık listede 1 – 2 değişiklik yapılabilirdi ancak biz kendi dilimizde kalarak eğlenceyi arttırmayı amaçladık. Ayrıca, çok ağır strateji içerek oyunları da liste dışı tutmaya çalıştık. Farklı bir kategori olduğunu düşünerek onlar için ayrı bir liste yapmayı amaçlıyoruz.

Listelediğimiz oyunlardan Türkçesi olanların Türkçe satış linkini, İngilizcesi olanlar için de Amazon linkini paylaştık. Umuyoruz ki, ülkemizde birazcık geride kalmış kutu oyun kültürünü bir adım ileriye taşıyabilir, kutu oyunları anlamında ufkunuzu açabilir ve sizleri yeni nesil kutu oyunları ile tanıştırırken belki de yeni bir hobi edinmenizi sağlayabiliriz.

10. Bang!

Bang! dünya çapında milyon barajını aşmayı başarmış nadir kutu oyunlarından biri. 4-7 kişilik bir oyuncu topluluğuyla oynanabilen bu oyun vahşi batı temasıyla karşımıza geliyor. Oyuncuların Şerif, Aynasız, Haydut ve Hain olmak üzere sahip olabileceği 4 farklı rol var ve her bir rolün oyunu kazanma koşulu farklı. İşin can alıcı noktası ise oyunda sadece Şerifin rolü bilinirken diğer oyuncuların rolleri gizli. Herkes blöflerle rolünü gizlemeye çalışıyor, birbirinin hamlelerini dikkatle izleyerek çıkarımlarda bulunuyor ve buna göre diğer oyunculara ateş ediyor.

Oyunda her bir oyuncuya farklı özellik veren 16 farklı karakter kartı ise oyunun tekrar oynanabilirliliğini hayli artırıyor. Bang! aynı zamanda 2007 yılının en iyi kart ve parti oyunu seçilmiş!

9. King of Tokyo

King of Tokyo 2-5 kişilik oyuncu topluluğuyla oynanan bir zar oyunu. Oyunda, tüm oyuncular bir canavara sahip oluyor ve bu canavarlarla turlar halinde Tokyo’ya saldırıyoruz. Zar üzerinde 4 farklı değer var ve oyuncular zarı 3 el atabiliyor, istediğini tekrar atarken istediği zarın sonucunu nihai hale getirebiliyor.

Belirtmemiz gereken önemli nokta ise, canavarımızı Tokyo şehrine soktuğumuzda, Tokyo’da bulunan canavar tüm oyunculara aynı anda hasar verirken, diğer oyuncular tüm saldırılarını Tokyo’da bulunan bu canavara yapıyor. Basit bir ifadeyle, ben tek siz hepiniz durumu oluyor. Oyun sonunda ayakta kalan canavar da kazanan oluyor. Oyuna derinlik katan ve stratejinizi etkileyen çok sayıda güç kartı var. Zar oyunlarını sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun.

8. Entrika (Coup)

Bol blöf, birazcık yalan birazcık da heyecan seviyorsanız Entrika tam size göre. Oyunun Türkçe versiyonunda darbe teması tercih edilmiş ve oyuna bu şekilde uyarlanmış. Oyunda, her bir oyuncunun önünde subay, gazeteci, iş adamı gibi 2 adet kapalı kart oluyor ve oyuncular medya, asker, halk gibi kesimlerden destek alarak veya destek aldığını iddia ederek hamleler yapıyor. Herkes dilediği kesimin desteğini aldığını iddia etmekte ve o aksiyonu hayata geçirmekte özgür. Ancak diğer oyuncular, hamle yapan oyuncunun blöf yaptığını iddia ederek de oyuncuya meydan okuyabiliyor. Meydan okumak gerçekten cesaret isteyen bir konu çünkü karşı taraf iddiasını ispatlarsa, kartını kaybeden siz oluyorsunuz.

Hızlı akışı ve kolay kurallarıyla 2013 senesinin en iyi kart ve en iyi parti oyunu seçilen bu Entrika’yı üst üste oynamaktan kendinizi alamayacaksınız.

7. Sushi GO!

Sushi GO! inanılmaz sevimli çizimlere sahip 2 – 5 kişilik bir strateji oyunu. Oyundaki amacımız en iyi suşi kombinasyonunu yaparak en çok puana sahip olmak. Oyunun ilerleyişi diğer kutu oyunlarına göre daha farklı ve çok daha hızlı. Oyun 3 turdan oluşuyor ve yeni bir tura herkes 7 adet suşi kartıyla başlıyor. Oyuncular bu 7 adet karttan dilediği bir tanesini seçerek kalan desteyi solundaki oyuncuya veriyor. Deste bittiğinde tur da bitmiş oluyor ve herkesin suşi kombinasyonu puanlanıyor.

Oyunda farklı şekillerde puan kazanmak mümkün. Örneğin en çok çin mantısı toplamaya çalışabilir veya soya sosu kartı ile önünüzdeki suşi çeşitliliği sayısına göre puan kazanabilirsiniz. Aynı şekilde suşileri wasabi sosuna bandırıp da puan kazanmanız mümkün olabilir. Tabii aynı zamanda rakibinizin stratejisini bozmak için de elinize gereksiz kartlar da almak zorunda kalabiliyorsunuz. Oyunu kazanmak için tek yapmanız gereken de en çok puana sahip olmak! 2013 senesinin en iyi kart ve en iyi aile oyunu seçilmiştir.

6. Machi Koro

2-4 kişi arasında oynanabilen Machi Koro, strateji ve şansın çok güzel dengelendiği bir kutu oyunu. Oyuncular Machi Koro şehrinin başkanı oluyor ve şehri farklı yapılar yaparak geliştirmeye çalışıyor. Oyundaki amacınız ise 4 büyük projeyi tamamlayan ilk oyuncu olabilmek. Oyunda atılan zarların sonucu bütün oyuncuların ilgili yapılarını aktifleştiriyor dolayısıyla oyun boyunca bütün oyuncular sürekli oyunun içerisinde. Oyunun bu mekaniği listemizin 1. sırasında yer alan Catan oyununa oldukça benziyor.

Kolay kuralları, hızlı akışı ve yüksek tekrar oynanabilirliğiyle Machi Koro 2015’in en iyi 3 kutu oyunundan birisi seçildi.

5. Spyfall

Eğlenceli bir casus oyunu olarak karşımıza gelen Spyfall oyununda, görev timi takımının telsizlerine sızmış bir adet casus vardır. Görev timindeki oyuncular birbirine sorular sorarak içlerindeki ajanı tespit etmeye çalışırken, ajan oyuncu da görev bölgesini bulmaya çalışarak görevi sabote etmenin peşindedir.

Basit ama bir o kadar da eğlenceli olan oyunda, tüm oyunculara aynı görselin bulunduğu bir görev alanı kartı veriliyor. Ancak, sadece bir oyuncuya üzerinde sadece ‘ajan’ yazan bir kart veriliyor. Oyuncular soru-cevap yöntemiyle ajanı bulmaya çalışırken, ajan rolündeki oyuncuda görev alanını anlamaya çalışıyor. Oyundaki ilgi çekici nokta ise üstü kapalı cevaplar verildiğinde herkes cevap veren kişinin ajan olduğundan şüphelenebilirken, çok açık cevaplar verilirse ajan hemen görev yerini keşfedebiliyor. Ajana soru yöneltildiğinde ise, gelen cevapla genelde masada kahkahalar kopuyor. Spyfall 2014 senesinin en inovatif ve en iyi parti oyunu seçilmiş.

4. Pandemic

Pandemic oyununda dünyayı saran 4 farklı salgın vardır ve oyuncuların amacı bu salgınların tedavisini bulmaya çalışmak.  Her turda bu salgın yeni bir şehre bulaşır ve oyuncular da aldıkları farklı aksiyonlarla hem şehirleri salgından temizlemeye çalışır hem de salgınların kalıcı tedavisini bulmak üzere uzun süreli stratejiler geliştirirler. Kooperatif oyun sevenler bu oyunu muhakkak denemeli.

3. Direniş (Resistance)

Direniş 5-10 kişi ile oynanabilen blöf, entrika ve akıl dolu bir parti oyunu. Oyunda direnişçiler ve casuslar olmak üzere iki adet takım bulunuyor. Casuslar birbirini tanırken, direniş üyelerinin kimliği bilinmiyor.

Oyun turlardan oluşuyor ve her tur oylama ile bir görev takımı oluşturuluyor. Casuslar görevi sabote etmeye çalışırken direnişçiler görevin başarıyla tamamlanabilmesi için çabalıyor. Görev takımına sadece bir casusun girmesi görevin sabote edilmesi için yeterli oluyor, bu nedenle görev takımının seçilmesi oyunda büyük önem taşıyor. 

Direnişçiler arkadaşlarına kendilerinin gerçekten direnişçi olduğunu ikna etmeye çalışırken, casuslar da organize şekilde yaptıkları blöflerle direnişçilerin akıllarını karıştırarak görev takımına en az bir casus sokmaya çalışıyor. Direniş son zamanların en başarılı, en çok satan kutu oyunu. Ayrıca 2010 senesinin de en iyi parti oyunu. Herkese şiddetle önerilir.

2. Carcassonne

Kutu oyun dünyasının belki de en popüler oyunu olan Carcassonne, aynı zamanda en yüksek satış rakamlarına da ulaşmış bir oyun olarak karşımıza geliyor.

10 milyon üzeri satış rakamını aşabilen bu oyunda her oyuncunun görevlendirmek üzere 7 vatandaşı vardır ve oyuncular her tur bir karo çekerek Carcassonne şehrini oluşturur. Ardından oyuncular haritaya yerleştirdiği karo üzerine dilerse vatandaşlarını şövalye, haydut, keşiş veya çiftçi olarak görevlendirir. Oyun boyunca vatandaşlarını en stratejik şekilde değerlendiren oyuncu en çok puanı toplar ve oyunu kazanır. Oyun sırasında rakiplerinizin stratejilerini bozmak oyunu kazanabilmeniz oldukça önemli.

Her oyunda farklı bir harita oluşturuyorsunuz ve sonuç olarak her oyunda farklı bir strateji geliştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla oyunun tekrar oynanabilirliği oldukça yüksek. Oyun inanılmaz basit ancak bir o kadar da strateji içeriyor. Yeni nesil kutu oyunlarıyla tanışmak isteyen herkes Carcassonne oyununu denemeli. Carcassonne aynı zamanda 2001 senesinin en iyi kutu oyunu!

1. Catan

Ülkemizde yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan ve Türkçe olarak da yayımlanan Catan, 2016 yılında yeninden yayımlanmaya başlandı!

Catan’da oyuncular bir beyliğe sahip oluyor ve bu beyliğin yönetimini üstleniyor. Yapacağı yollar, köyler, şehirler ve ordularla beyliğini geliştirmeye çalışıyor. Amacımız 10 zafer puanına ulaşmak. Oyun strateji ve şansın çok başarılı bir kombinasyonu olarak karşımıza geliyor.

Catan her ne kadar basit gibi gözükse de, stratejik özellikleriyle dikkat çekiyor. Oyunu kazanabilmeniz için takip edebileceğiniz bir çok strateji var. Oyun süresince oyuncuların kaynak takası yapabilmesi, oyuncu etkileşimini oldukça yükseltiyor ve eğlenceyi katlıyor. Her oyununun farklı harita düzeninde oynanabilir olması da, Catan’ın yeniden oynanabilirliliğini çok fazla arttırıyor.

2000 senesinde yüzyılın kutu oyunu ödülünü alan Catan, 35 milyon satış rakamlarına ulaştı!

CATAN’ı Buradan Satın Alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir