Mars’ta Yaşama Adım Adım: Mars Köyü Tasarlandı

İnsan nüfusu her geçen gün arttığı ve dünyanın kaynakları gün geçtikçe tükendiği için, dünya dışı yaşamla ilgili çalışmalar yapılıyor. Özellikle son birkaç yıldır Mars’ta yaşam olabileceğine inanılıyor. Hatta bunu araştırmak için Mars’a defalarca araç gönderildi. Son olarak ise geçen aylarda NASA Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, Mars’ta yaşam izlerine ulaşmaya yakın olduklarını ancak insanların henüz böyle bir gerçeği kabul etmeye hazır olmadığını söyledi. Şimdi ise Mars’ta insanların hangi koşullarda yaşayacağını araştırmak için Mars Köyü tasarlandı. Detaylara birlikte bakalım.

Mars’ta yaşam hakkında çalışmalar çok uzun zamandır devam ediyor. Hem NASA hem de SpaceX şirketi dünya dışını araştırıyor.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde ise yaptığı açıklamada 2050 yılına kadar 1 milyon insanı Kızıl Gezegen’e göndermeyi planladığını söylemişti.

Paris merkezli araştırma stüdyosu Interstellar LAB, insanların Mars’ta hangi koşullarda yaşayabileceklerini araştırmak amacıyla bir köy kuruyor.

Laboratuvar, son birkaç aydır NASA ile çok yakın çalışıyor.

Kaliforniya’daki Mojave çölünde bir biyomlar ağı olarak kurulacak köyün adı EBIOS

Kapalı devre köy, deneysel bir biyo-rejeneratif istasyon ve canlandırıcı yaşam destek teknolojilerine sahip.

Konsept, karbon nötr ayak izi, sıfır atık ve doğayı koruyan su arıtma, atık yönetimi ve gıda üretimi için gerekli sistemleri içeriyor.

EBIOS tamamlandığında, 100 kişiye kadar su, yiyecek ve enerji üretebilecek ve geri dönüştürebilecek.

Su arıtımından, bitki yetiştirme sistemlerinden 3D baskı teknolojilerine ve kapalı bir ortamda insan davranışı analizine kadar iki yapı arasında çok sayıda işbirliği alanı var.

Mars’ta Yaşama Adım Adım: Mars Köyü Tasarlandı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir