Ülkeler ve Meşhur Yemekleri - Dünya Mutfağı - LİSTELİYORUZ Skip to main content

Ülkeler ve Meşhur Yemekleri – Dünya Mutfağı

Dünya Mutfağından 8 Ülke ve Meşhur Yemekleri (Acıkmak Garantili) 

Türk mutfağı elbette çok zengin bir mutfak ancak kendi mutfağımız dışında diğer farklı lezzetlere de açığız. Dünya mutfağı içerisinde ön plana çıkan ülkeler ve meşhur yemekleri dediğimizde aklınıza ilk önce hangi yemekler geliyor? İşte en çok bilinen 8 ülke ve o ülkelerin iştahınızı kabartacak ulusal yemekleri:

 

fransa
soğan çorbası

1- Fransa

Fransız mutfağının dünyadaki en ünlü mutfak olduğunu söylersek yanlış olmaz. Soğan çorbası, ıspanaklı kiş, Ratatouille en bilinen yemekleri.  Ancak özellikle ülkemizde Fransız mutfağının yemeklerinden çok tatlıları meşhur. Öyle ki bu tatlılardan en az bir tanesini daha önce yemeyen yoktur: Creme  Brulee, Sufle, Macaron, Kruvasan ve en bilineni Profiterol.

fransa
profiterol

 

 

 

 

ülkeler ve meşhur yemekleri
pizza

2- İtalya

İtalyan mutfağı ülkemizde oldukça popüler olan bir mutfak. Ülkeler ve meşhur yemekleri denildiğinde belki de ilk akla gelecek mutfaklardan biri. Pizza ve Spagetti tabiî ki hepimizin en iyi bildiği ve sık sık tükettiği yemekler. Bunların dışında ise Lazanya ve Tiramisu da en bilinen İtalyan yemeklerinden.

 

italya
spagetti

 

 

 

 

meksika
taco

3- Meksika

Meksika mutfağı denildiğinde çok çeşitli soslar ve yemeklerdeki acı ve baharatın yoğunluğu ilk akla gelir.  Aslında Meksika mutfağının İspanyol mutfağıyla harmanlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Yemeklerin olmazsa olmaz malzemeleri fasulye, mısır, domates, kırmızı acı biber, avokado ve pirinçtir. Aslında Meksika yemeklerinin çoğu ülkemizde bile biliniyor: Taco, Fajita, Burrito, Quesadilla, Nachos… Burada bile hazırlarını çoğu markette bulabildiğimiz Tortilla ekmeği de Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden biri.

nachos

 

 

 

 

sushi

4- Japonya

Uzak Doğu mutfağı ve Japonya deyince chopstickle yenilen yemekler hemen akla geliyor. Bunların başında da tabiki Sushi var. Sushiyle birlikte verilen soya sosu ve wasabi de tabiki en bilinenler arasında. Bir diğer meşhur yemek ise Uzak Doğu mutfağının vazgeçilmezi Ramen. Nooddle, çeşitli sebzeler ve etsuyuyla pişirilen bir çorba çeşididir. Bu yemekleri dışında son zamanlarda çok popüler hale gelen Matcha çayı da Japonya’ya aittir.

          

 

 

 

 

biryani

5- Hindistan

Hint mutfağına adeta baharatların diyarı diyebiliriz. Bütün yemekleri çeşit çeşit baharatlarla yapılır. Köri, zencefil, zerdeçal, masala çoğu yemekte çok sık kullanılır. En çok duyduğumuz yemek ise Biryanidir.

 

 

 

 

noodles

6- Güney Kore

Kore mutfağında özellikle dizilerinin popülerliğiyle birlikte çok fazla gördüğümüz iki yemek var. Birincisi Noodles(Japonya’da olduğu gibi Ramen en çok tükettikleri yemek) çünkü lezzetli ve pratik bir yemek. Şu anda hazır paketleri burada bile her markette görmemiz mümkün. İkincisi ise bir yemekten ziyade turşu olarak nitelendirebileceğimiz Kimchi. Kimchinin aslında çok fazla çeşidi var. Ama en bilineni lahana ve kırmızı biberin fermante edilmesiyle yapılanıdır.

kimchi

 

 

cheeseburger

7- Amerika

Amerika ülkeler ve meşhur yemekleri kategorisi içerisinde aklımıza gelen ev yemekleri tarzından çok farklı bir durumda. Çünkü fast-food Amerika’nın aslında milli yemeklerini oluşturuyor. Bu yemekleri dünyanın hemen her yerinde görmemiz mümkün. Belkide dünya mutfağında en çok tüketilen yemekler. En iyi bildiklerimiz de Cheeseburger ve hardal ve ketçaplı Hotdog denilen sosisliler.

hotdog

 

 

 

 

humus

8- Lübnan

Lübnan mutfağı tam bizim damak tadımıza uygun bir Akdeniz mutfağı. Lübnan mutfağından severek yediğimiz o kadar çok yemek var ki. Falafel, humus, künefe, lebeniye…

falafel
2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir