Yeni başlayanlar için temel yoga hareketleri - LİSTELİYORUZ Skip to main content

Yeni başlayanlar için temel yoga hareketleri

Temel yoga hareketleri

Eğer yogada yeniyseniz evde kendi kendinize yoga yapabilmeniz için ya da bir yoga dersine katılmanız için öğrenmeniz gereken bazı önemli yoga hareketleri vardır. Fiziksel yoga pratiğinde 300’den fazla pozisyon bulunur. Ancak bu pozisyonların içerisinden 10 temel hareketi öğrenerek yogaya doğru şekilde başlayabilirsiniz.  Bu yoga hareketlerinin her birini 5-10 nefes akışıyla birlikte yaparsanız kendinize başlangıç için güzel bir yoga programı hazırlamış olursunuz.

İşte yeni başlayanlar için seçtiğimiz 10 tane en önemli yoga hareketleri

Not: Tüm bu pozisyonları resimlerde görüldüğü şekilde yapmak için kendinizi zorlamayın. Her zaman vücudunuzu dinleyin. Gerekirse vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekilde değiştirin.

yoga hareketleri
dağ duruşu doyouyoga

1- Dağ duruşu/Tadasana

Bu poz ayakta uygulanan pozların başlangıç duruşudur.

Topuk, ayak tabanı ve parmaklarla yere sağlam şekilde basın. Sırtınız düz olmalı.  Ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtın.  Nefesinizi tutmayın, derin ve düzenli bir şekilde nefes alıp verin. 7-8 rahat nefes alarak bu pozda kalabilirsiniz.

 

 

aşağı bakan köpek duruşu yogadigest

2- Aşağı bakan köpek pozu:

Bu poz yogada en çok kullanılan hareketlerden biridir. Tüm vücudunuzu esnetir ve güçlendirir. Özellikle karın, kol ve bacaklarınızın güçlenmesini sağlar. Ancak bu poz yogada ne kadar çok kullanılsa da yapılması yeni başlayanlar için çok kolay bir poz değildir.

 

 

çocuk pozu chopra

3- Çocuk pozu:

Bu hareket yogada ne zaman zorlanırsanız hemen dönebileceğiniz bir pozdur. Vücudunuzu rahatlatmak için uygulanır. Bu yüzden zor pozlardan önce veya sonra uygulanır. Yeni başlayanlara ilk öğretilen yoga hareketleri içerisindedir. Hatta sadece yoga değil spor yaparken zor hareketler sonrasında da bu pozla vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

 

 

oturarak öne eğilme  yogajournal

4- Oturarak öne eğilme pozu:

oturarak öne eğilme vücudunuzun arkasına yoğunlaşan bir yoga pozudur. Başlangıç seviyesinde öne doğru eğilmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden bu pozu uygularken gidebildiğiniz kadar öne gidin ve orada kalın. Kendinizi ve vücudunuzu zorlamayın.

 

 

 

plank verywellfit

5- Plank:

Plank bize tüm vücudu kullanırken ellerimizde nasıl dengeyi tutacağımızı öğretiyor. Bu hareket karnımızı güçlendirmek için ve zorlu bir poz içinde kalmamıza yardımcı olmak için nefesi kullanmayı öğrenmenin harika bir yoludur.

 

Kedi-inek  verywellfit

6- Kedi-İnek akışı:

Bu poz benim en sevdiğim yoga hareketlerinden biridir. Özellikle bel veya sırt ağrınız varsa bu hareketi yoga için olmasa bile yapmaya devam edebilirsiniz.

 

 

savaşçı I verywellfit

7- Savaşçı I:

Savaşçı pozları güç ve dayanıklılık oluşturmak için en önemli pozlardan biridir. Bacakları ve ayak bileklerinizi güçlendirir. Göğsü, akciğerleri ve omuzları esnetir.

 

 

 

savaşçı II  verywellfit

8- Savaşçı II:

Bu duruş kalça ve kasıkları açar. Üçgen, geniş açı ve yarım ay dengesi dahil birçok yan duruş için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

 

 

 

üçgen  verywellfit

9- Genişletilmiş üçgen pozu:

bacaklar, dizler, kasık, baldır, omurga kaslarını çalıştırmaya yardımcı olur. Bacak ve kalça bölgesinin açılmasını, esneklik ve güç kazanılmasını sağlar. Eğer pozu yapmakta zorlanıyorsanız yere bir block koyarak deneyebilirsiniz.

 

 

köprü  wilmingtonyogacenter

10- Köprü pozu:

Bu hareket boynunuzu ve göğsünüzü uzatır. Sırtınızı güçlendirir.

 

 

 

Kaynaklar: https://www.verywellfit.com/essential-yoga-poses-for-beginners-3566747

https://www.doyouyoga.com/the-10-most-important-yoga-poses-for-beginners-25270/

2 Paylaşımlar

One thought to “Yeni başlayanlar için temel yoga hareketleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir