Pomodoro tekniği ile üretkenliğinizi arttırın - LİSTELİYORUZ Skip to main content

Pomodoro tekniği ile üretkenliğinizi arttırın

pomodoro tekniği
pomodoro

Pomodoro tekniği ders çalışırken ya da bitirmeniz gereken işleri yaparken özellikle odaklanma sorunu ve dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız bu işlerinizi daha verimli bir şekilde tamamlamanızı sağlayan bir tekniktir. Pomodoro tekniği işlerini kısa aralıklarla yaparken bir yandan da hava almak ve rahatlamak için sık sık ara vermenize ve bu şekilde daha verimli ve üretken bir şekilde çalışmanıza yardımcı olur. Eğer çok yoğun bir işiniz varsa görevlerinizi gerçekleştirmeniz için mükemmel ve kolay bir yoldur. Hadi şimdi bu tekniğe daha yakından bakalım ve işlerinize nasıl uygulayacağınızı açıklayalım.

Pomodoro tekniği nedir?

Pomodoro Tekniği 90’lı yılların başında girişimci ve yazar Francesco Cirillo tarafından icat edilmiştir. Cirillo, üniversite öğrencisiyken çalışmalarını izlemek için kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan dolayı sistemi “Pomodoro” olarak adlandırmıştır.

Metot  aslında çok basit: Herhangi bir büyük görevle veya bir dizi görevle karşılaşıldığında, işi kısa zaman aralıklarına(Pomodoros) bölün. Bu, beyninizi kısa süreliğine odaklanmak üzere eğitir. Zamanla dikkat sürenizi ve konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur.

Pomodoro döngüsel bir sistemdir. Bu sistemle sürekli olarak üretken olduğunuzdan emin olmanız için kısa sürelerle çalışıyorsunuz. Ayrıca motivasyonunuzu güçlendiren ve sizi yaratıcı kılan düzenli aralar da veriyorsunuz.

Nasıl çalışır?

Pomodoro Tekniği muhtemelen uygulanması en basit verimlilik yöntemlerinden biridir. Tek ihtiyacınız olan bir zamanlayıcı. Bunun ötesinde, hiçbir özel uygulama, kitap veya araç gerekmez. İşte Pomodoro’ya beş adımda nasıl başlayacağınız:

1- Gerçekleştirilecek bir görev seçin.

2- Pomodoro’yu 25 dakikaya ayarlayın. (Zamanlayıcı)

3- Pomodoro çalıncaya kadar görev üzerinde çalışın, sonra kağıdınızı kontrol edin.

4- Kısa bir mola verin.(5 dakika)

5- Her 4 Pomodoros ‘tan sonra daha uzun bir mola verin. (4 defa tekrar ettikten sonra uzun bir mola)

Bu “daha uzun bir mola” genellikle 15-30 dakika arasındadır, kendinizi yeniden enerjik ve 25 dakikalık bir başka işe başlamaya hazır hissettiğiniz zaman tekrar başlayabilirsiniz. Bir iş günü boyunca bu işlemi birkaç kez tekrarlayın ve gerçekten çok şey başarmış, işlerinizi bitirmiş ve gerek duyulduğunda bir fincan kahve kapmak ya da su şişenizi doldurmak için bolca ara vermiş olacaksınız.

 

 

1 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir