Hayattan zevk almak için 10 öneri - LİSTELİYORUZ Skip to main content

Hayattan zevk almak için 10 öneri

hayattan daha fazla zevk almak mümkün!
hayattan zevk almak

Daima kendi kendine bazı şeyler daha farklı olsaydı hayatın daha mutlu olacağını mı söylüyorsun? Herkesin hayattan senin olduğundan daha fazla zevk aldığını mı düşünüyorsun? Gerçek şu ki zihnimiz onu neyle beslersek ona inanır. Eğer zihnini kıskançlık, olumsuzluk ve şüpheyle beslersen bunlar olacak. Ya da pozitiflik, mutluluk ve umutla beslersen aynı şekilde cevap verecek. Elbette düşünce şeklini yeniden düzenlemek tek adımlık bir işlem değil. Ancak hayattan daha fazla zevk almak için bir çok yol var!

Hayattan Nasıl Daha Fazla Zevk Alırsın: 10 Öneri

1- Kendine bu soruyu sor

Hayatıma en büyük etkiye sahip olan, yapmaya başlamam gereken ya da bırakmam gereken tek şey nedir?

Sizi en çok rahatsız eden şeyi seçin. Bunu değiştirmeye başlamak için yapmanız gereken somut bir eylem bulun. Önünüzdeki bir ay boyunca bunun üzerinde çalışın.

Farklı bir şey yapmaya başlayana kadar hayatındaki hiçbir şey değişmeyecek. Değiştirmek istediğiniz her ne ise, bir ay boyunca üzerinde çalışırsanız belirgin bir ilerleme görebilirsiniz. Her gün üzerinde çalışmanız bile daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

2- Ne istediğin konusunda açık ol

Hayattan zevk almak için önce gerçekten ne istediğini bilmelisin. Eğer bunun ne olduğunu bilmiyorsan bir kağıda “ideal günün” hakkında yazmaya çalış. Bunu yaparken ayrıntılı ol. Kaçta kalkarsın? Sabah zamanını nasıl harcarsın? Ne yersin? Ne görürsün? Nereye gidersin?

Bu pratik şu anda yaşadığın hayat ve arzu ettiğin hayat arasındaki farkı görmeni sağlayacaktır. Ne de olsa mutluluk beklentiler ve gerçeklik arasındaki farktır!

3- Kendine zaman ayır

Hayatımızın çoğunu başkalarıyla ilgilenmek için harcarız. İlgilenmeniz gereken işiniz, aileniz, eşiniz, çocuklarınız olabilir. Hatta bu yüzden bazen kendimiz için zaman ayırdığımızda altta yatan bir suçluluk duygusu hissederiz. Ancak böyle durumlarda kendimizi yıpratmak yerine biraz zaman ayırmayı denemeliyiz.

4- Rahatlamak için zaman ayır

Her nasıl olduysa artık “meşgul olmak” moda oldu. Neredeyse hayatımızın ne kadar meşgul olduğu konusunda övünmek üzereyiz. Hepimizin oldukça meşgul olduğu zamanlar var.  Ama bazen rahatlamak için kendinize izin vermeniz gerekir.

5- Her zaman şükret

Şükran duyduğun her şey için çok daha fazlasıyla ödüllendirilirsin. Başına gelen olumlu ve hatta sinir bozucu şeyler için şükret. Çünkü olumlu ya da olumsuz her şey bize bir şeyler öğretiyor. Her ne düşünürsen onu geri alırsın. Bu yüzden sürekli olumsuzluk, kızgınlık, öfke hissediyorsan bu hisler sana sürekli geri döner.

Kısacası şükretmek sizi daha az bencil ve daha iyimser bir insan yapar.

6- Nelerden zevk aldığını keşfet

Ve bunları sık sık yapmaya çalış.

Bisiklete binmeyi, film izlemeyi, blog yazıları okumayı, Youtube videoları izlemeyi mi seviyorsun? O zaman sevdiğin şeyleri yap. Tabiki burada demek istediğim şey işe ya da okula gitmek yerine bütün gün evde oturup film izlemek değil. Sadece zevk aldığınız şeyleri günlük yaşamınıza dahil etmek için bilinçli bir çaba gösterin.

7- Sosyal ol

Bütün gün eve kapanmak yerine sevdiğin kişilerle vakit geçirmeye çalış. Bütün insanlar sosyal yaratıklardır ve diğer insanlarla etkileşime girmesi gerekir. Moralini yüksek tutan, seni eğlendiren insanlarla vakit geçir. Biriyle vakit geçirdikten sonra kendini mutsuz hissediyorsan, o kişi değerli boş zamanını birlikte geçirmek istediğin kişi değildir.

8- Hareket et

Eğer bilmiyorsanız egzersiz endorfin(mutluluk hormonu) salgılar ve kaygıyı azaltır.

Elbette bir koşu bandında veya eliptikte geçireceğiniz monoton 30 dakika sizi daha mutlu etmeyecek! O yüzden sevdiğiniz bir aktivite bulun. Boks yapmayı Fitness derslerine katılmayı, pilatesi, zumbayı ya da yogayı seviyor olabilirsiniz.

(Eğer yogayla ilgileniyorsanız yeni başlayanlar için bilmeniz gereken 10 temel yoga hareketi yazısı için tıklayın. )

Ya da belki yürüyüş yapmak, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek gibi aktivitelerden mi hoşlanıyorsunuz? O zaman bunu yapın. Ya da evde bir müzik açıp istediğiniz gibi dans edin. Garanti veriyorum ki sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

9- Meraklı ol

Küçükken muhtemelen bitmek bilmeyen sorularla ailelerinizi bunaltıyordunuz. Ancak büyüdükçe bu merak “zaten her şeyi biliyorum” duygusuna dönüştü.

Öğrenmek ya da nasıl yapıldığını bilmek istediğiniz bir şey varsa araştırmaya başlayın. Yapan birine sorun, internette araştırın, ders alın veya konuyla ilgili kitap okuyun. Böylece kendinize belki de yeni bir hobi bulursunuz.

Dünya bilmediğimiz şeylerle dolu. Onları merak etmek beyninizi ve ruhunuzu genç tutacak.

10- Kendini başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeç

Bu en önemlilerinden biri! Karşılaştırma sevinç hırsızıdır.

Herkesin yolculuğu başkadır. Herkesin farklı mücadeleleri ve başarıları vardır.  Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırırsanız, kendinize büyük bir kötülük yaparsınız.

Hepimizin farklı güçlü ve zayıf yönleri var. Ama hepimiz önemliyiz. Hepimiz bir sebepten dolayı buradayız.

Herkesin ne yaptığı hakkında endişelenmeyi bırakın ve elinden geldiğince en iyi olmaya odaklanın.

 

Şu an hayattan zevk almakta zorlanıyorsanız, umarım bu ipuçlarından bazılarını deneyebilirsiniz. Hayatın bazı kısımları diğerlerinden daha zevklidir, ancak kesinlikle hayatı bütün yönleriyle kucaklamak için çaba göstermelisiniz.

Hayattan zevk almak için yollar ararsanız, onları mutlaka bulacaksınız.

 

Kaynak: https://www.unexpectedlydomestic.com/how-to-enjoy-your-life-more/

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir