GÜNEY KORE'YLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER - LİSTELİYORUZ Skip to main content

GÜNEY KORE’YLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

Birçoğunuz Güney Kore’yi pop kültürü, Gangnam Style şarkısı ve belki de birçoğunuz K-Pop ve Kore dizileriyle biliyorsunuz. Kore kültürü kesinlikle merak etmeniz gereken farklı bir kültür. Bu yüzden size Güney Kore’yle ilgili ilginç bilgiler hakkında bir liste hazırladık:

 

Kore’de en fazla olan soyisimler

1- Aynı soyadı taşıyan kişilerin evlenememesi

Güney Kore’de aynı soyadı taşıyan milyonlarca insan var ve Konfüçyüs’ten gelen inanışa göre aynı soyada sahip insanların evlenememesine yönelik bir yasa var.   Ancak günümüzde yasalar eskisi kadar katı değil. Artık bu kişilerin birbirleriyle yakından ilişkili olmadıklarını kanıtlayabildikleri ölçüde evlenmelerine izin veriliyor.

 

 

 

 

kimchi çeşitleri

2- 250 çeşit Kimchi var!

Güney Korelilerin beslenmesinde en temel yiyecek ve sağlıklı bir atıştırmalık gibi görünen Kimchi’nin 250 tane farklı çeşidi var. En popüler olanları doğranmış turp, salatalık, su ve lahana kimchidir.

 

 

 

Güney Kore’yle ilgili ilginç bilgiler
Güney Kore bayrağının anlamı

3- Bayrağın özel anlamı

Neredeyse herkes muhtemelen Güney Kore bayrağını görmüştür, ancak bunun Korelilerinin inanç sistemini ifade ettiğini biliyor muydunuz? Budizm ve Taoizm ilkelerinin ve sembollerinin bazılarını birleştiren bayrak, birlik çemberi ve barış sembolünü içeren alternatif bir Yin ve Yang sembolüne sahipken, yanlardaki siyah çizgiler cennet ve gökyüzünü, suyu, toprağı ve ateşi temsil eder.

 

 

 

 

4- Astroloji mi? Hayır! Bana kan grubunu söyle

Koreliler doğum tarihi ve burçlarla ilgilenmezler. Bunun yerine kan gruplarının kişilikler üzerinde etkili olduğuna inanırlar. Onlara göre tüm kan gruplarının güçlü ve zayıf yönleri vardır.

 

 

 

 

5- Dört rakamı kötü şanstır

Çoğu ülkede 13 uğursuz rakamdır. Ancak Güney Kore’de 4’ün kötü şans getirdiğine inanılır. Bunun sebebi Korecede “dört” kelimesinin “ölüm” kelimesi ile çok benzer olmasıdır. Bu yüzden çoğu asansörde 4 yerine F kullanılır.

 

 

 

6- Estetik ameliyatta bir numara

Bu durum Kore’yle ilgili olumsuz bir durum olarak görülebilir. Koreliler küçük yaşlardan itibaren mükemmel yüz ve vücuda sahip olma konusunda bir baskıyla büyüyorlar. Korelilerin görünüşe verdikleri büyük önem birçoğunun estetik operasyon yaptırmasına ve doğal görünümlerinden hoşnut olmamasına sebep oluyor.

 

 

 

7- Doğum gününde yaş pasta yok!

Doğum günlerinde Koreliler mutlaka yosun çorbası içiyorlar. Bunun da özel bir anlamı var. Lohusa anneler 1 ay boyunca yüksek besin değerine sahip olduğu için yosun çorbası içiyorlar. Doğum günlerinde de çocuğa annenin ne kadar zorluk çektiği hatırlatılmak için yosun çorbası içiriyorlar.  (Anlamlı bir gelenek)

 

 

 

8- Yaş karmaşası

Korelilere göre yeni doğmuş bir bebek 0 değil 1 yaşında oluyor. Ayrıca doğum gününe rağmen her yılbaşında bir yaş almış sayılıyorsunuz.  Örneğin 1 Aralıkta doğmuş bir bebek 1 yaşında sayılıyor. 1 Ocak’ta ise 2 yaşında oluyor. Yani 1 aylık bir bebekken 2 yaşında olmuş oluyor.

 

 

 

Güney Kore’yle ilgili ilginç bilgiler

9- Bir Korelinin ismini asla kırmızı mürekkeple yazmayın!

Kore’de birinin adını yazdığınızda, kırmızı mürekkeple yazmadığınızdan emin olun. Çünkü birinin adı kırmızı mürekkeple yazıldığında, bu kişinin ölmek üzere olduğunu veya çoktan öldüğünü gösterir. Bu batıl inanç çok tuhaf gelebilir ancak Güney Kore’de çok iyi bilinen bir gelenektir.

 

 

10- En düşük obezite oranı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Güney Kore’de görünüşe önem veriliyor. Ayrıca bir insanın yüzüne kilolu olduğunu söylemek de ayıp olarak karşılanmıyor. Güney Korelilerin sadece %3,2’si aşırı kilolu. Bu oran Güney Koreyi en düşük obezite oranına sahip ülke yapıyor.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir